Seagate Exos X14 ST12000NM0008 12 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
Specifications Mfr Part Number: ST12000NM0008 capacity: 12TB spindle Speed: 7200 RPM Cache: 256 MB interface: SATA 6GB/s Max. Sustained transfer rate OD: 261, 249 MB/s average latency: 4.16 ms random read 4K QD16 WCD: 170 IOPS Random Write 4K QD16 WCD: 418 IOPS shock: operating (read/write): 70/40GS @ 2ms Non-operating: 250GS @ 2ms vibration: Non-operating: 2.27GS @ 2Hz to 500Hz power consumption: idle average: 5.0W Max operating, random read/write 4K/16Q power: 10.0W, 6.0W power supply requirements:  +12V and +5V MTBF: 2, 500, 000 hours Dimensions (WxDxH): 4.010 x 5.787 x 1.028 inch/ 101.85 x 147.00 x 26.11 mm Weight: 1.521 lbs/ 690.0 g. Operating Temperature = 5 Degrees Celsius – 60 Degrees Celsius .